ELEKTRONICKÁ PORADNA
potřebují ucení 2 třídy.
Děkují
Děkuji. Mgr. Muchová
Dobrý den,
No a proč máte pocit, že byste měla žáky srovnávat na základě známek, které jsou mimochodem stejně subjektivní? Hodnocení obecně (známkou, slovně, odměnou..) je přece žádoucí vázat k množství vynaložené práce na zlepšení. No a nikdo z nás nemáme stejnou startovní čáru ani strop kam můžeme dosáhnout a koneckonců ani schopnosti jenž nám k posunu pomáhají. Uvedu jen jeden a vím že absurdní příklad s nadsázkou. Jestliže dítě s dyslexií nepřečte text tak aby mu rozumělo, dáte mu z testu za 5 protože výsledek není? Oproti tomu dítěti bez problémů, sečtělému obéznímu "intoušovi" s brýlemi za správný výsledek za 1. No a další hodinu půjdou na TV kde budou skákat přes kozu, první z nich v pohodě za 1 a druhý za 5? Že ne? Budete minimálně zohledňovat snahu i s úlevou, že se ten druhý, když si sundal brýle, nezranil . Psal jsem jeden, ale napadl mě další. Chytrý žák, kterému stačí ve škole dávat pozor, přijde domů, zahodí tašku a jde zvonit na spolužáka, který z nějakých (můžu popsat pár konkrétních, ale není to nutné…) důvodů nemá ten „dar“, ať s ním jde ven. Ten odmítne, že se musí na druhý den alespoň hodinu učit na písemku (ale asi by rád ven že?). No a druhý den dostanou oba třeba dvojku. Která z nich má vyšší hodnotu…? Dítě se má s úspěchem vzdělávat v hlavním vzdělávacím proudu a jistě najdete soubor parametrů hodnocení, které to umožní.
Ke střední škole: I když bude žák se 3. stupněm PO, tedy pravděpodobně s mentálním defektem mít dobré hodnocení, je na výchovném poradci, třídním učiteli či škole obecně, aby mu doporučila vhodný učební obor. Jeho náročnost je totiž takovým „podpůrným opatřením“. Opět absurdita: Bude-li mít žák s LMP dobré známky, a přes všechny přijímací zkoušky se dostane (což si nedovedu představit ale budiž ) na gymnázium, nezvládne ho a bude muset přestoupit na vhodný učební obor, protože podpůrná opatření tipu snížení výstupů na střední škole neexistují. Na druhou stranu, proč by nemohl s úspěchem „gympl“ studovat někdo se SPU pokud ji umíme kompenzovat….
K rodičům: Ano, s těmi je mnohdy těžší práce než s dětmi. Ale nevzdávejte ji. Jsou součástí Vaší třídy a je dobře je mít informované na své straně.
K Vám: Jediný kdo může závazně doporučovat a diagnostikovat je školské poradenské zařízení. Tedy SPC nebo PPP, jiná zákon nezná. Vy jako školní speciální pedagog máte kompetence pouze v mezích PLPP, tedy PO 1. stupně. Ale s Vaším pocitem, že znáte-li žáka, můžete být v poskytování podpory pružnější a mnohdy i efektivnější, nelze než souhlasit. Nicméně relevantní zprávu a doporučení opravdu jen ŠPZ. Nicméně doporučil bych Vám, pokud umíte diagnostiku, kontaktovat příslušnou PPP, a ti mohou na základě Vaší odborně a široce zpracované zprávy za školu výstupy zformalizovat a ušetřit tím čekací lhůtu pro vyšetření….
Omlouvám se za dlouhou odpověď, ale i tak jsem se krotil Pokud chcete něco probrat podrobněji, jsem samozřejmě k dispozici na mejlu reditel@specdcbynov.cz, nebo na telefonu 773032890.
Pěkné dny
Roman Stružinský
mám ve 3.třídě základní školy 26 žáků. V tom jsou tři žáci s IVP a podpůrnými opatřeními č.2 a 3 (jedna holčička s hraničním pásmem inteligence, chlapec s ADHD a chlapec se zdravotními problémy, tím i velkou absencí a doporučením poradny pracovat s ním tam, kde skončil před absencí), dále dva chlapce vietnamské národnosti s POPP ( jeden vůbec neumí česky a je v mé třídě teprve od začátku tohoto šk. roku a ještě jednu dívku s POPP z důvodu poruch pozornosti.
K tomu mám jednoho asistenta pedagoga.
Dvakrát týdně mám s těmito dětmi doučování.
Přípravy si dělám na každou vyučovací hodinu v podstatě pro tři různé skupiny dětí. Já pracuji s jednou skupinou, asistentka s druhou a třetí musí pracovat samostatně. V tomto počtu a složení dětí ve třídě není možné pracovat tak, aby to nebylo vždy na úkor někoho. Můžete mi prosím poradit, jakou další pomoc (kromě údajně jediného asistenta) mi může škola poskytnout? Jsme malá obec a v jednom ročníku máme pouze jednu třídu, takže děti nejde přesunout jinam.
Moc vám děkuji, že se budete mému dotazu věnovat.
Hanáková
Dobrý den,
No řeknu Vám, složení třídy vyčerpávající. Nicméně si myslím, že existuje pár řešení, která by Vám mohla alespoň částečně ulevit a současně byla ve prospěch dětem. Nicméně jejich písemný rozbor by dal na elaborát a i ten bych doporučil probrat ústně. Z dotazu není patrné, odkud jste. Pokud by šlo o dojezdovou vzdálenost, přijel bych na konzultaci osobně, případně nabízím telefonickou. Kontaktujte mě na mejlu: reditel@specdcbynov.cz , nebo na 773 032 890. A držte se
Roman Stružinský
Dobrý den,
Velmi zajímavý dotaz, díky za něj i za zájem "aby se tam dobře učilo dětem se speciálními vzdělávacími potřebami". Myslím, že v tom právě je základ inkluze. V hledání, přemýšlení a objevování. Nicméně na Váš dotaz asi nebudu mít univerzální odpověď. Každé dítě je jiné i když má stejnou diagnózu. Nicméně pro děti s ADHD je stěžejní permanentní střídání činností ideálně v rychlém sledu tak, aby se střídaly podněty. Ale také ho nechat "vyřádit" třeba na TV, při tělovýchovných chvilkách, zapojení jako "asistenta", zprostředkovatele apod. U dítěte s PAS jde zase o to, jde li např o Aspergerův syndrom, vysokofunkční autismus, je nutná alternativní komunikace či prace v tzv. autikoutcích.... Pokud chcete, klidně mi zavolejte a můžeme se pobavit konkrétněji, nebo Vám doporučím pro exkursi školu, kde "umí". Jinak primárním rádcem a doporučujícím by mělo být příslušné školské poradenské zařízení.
S pozdravem Roman Stružinský
7730320890
Dekuji
Dobrý den.
Inkluze je jen jedna :-). Jde o "cestu" k možnému společnému vzdělávání v hlavním vzdělávacím proudu a to jak v základním tak předškolním vzdělávání. Asistent pedagoga je personální podpora pro výše zmíněné a jeho role je i v tomto případě obecně identická. V MŠ jsou jeho kompetence více upraveny vyhláškou, ale nikoli zásadně.
Chcete-li konzultovat něco konkrétněji případně v širších kontextech, neváhejte mě kontaktovat na tel: 773032890, připadně emailem na reditel@specdcbynov.cz
S pozdravem
Roman Stružinský
prosím o zaslání rady v pro následující případ:
V naší základní škole máme žáka, který je v domácím vzdělávání, opakoval již první ročník i druhý ročník a do třetího postoupil vzhledem k jeho věku. Při přezkoušení nesplňovaly jeho znalosti očekávané výstupy minimální doporučené úrovně podpůrných opatření v RVP ZV ani očekávané výstupy v RVP ZŠS. Dítě má zprávu z pedagogicko - psychologického poradny ( centra), kde ho zařadili do 4.-5. stupně podpůrných opatření. Nyní čekáme na zprávu z pedagogicko- psychologické poradny, se kterou škola spolupracuje, matka jej vyučuje doma, má vypracované IVP. Prosím o radu, zda je možné, aby dítě u nás nadále studovalo, pokud bohužel svými znalostmi nedosahuje minimální úrovně očekávaných výstupů v RVP ZV A RVP ZŠS a jak správně zařadit výuku takového žáka do ŠVP základní školy, protože rodiče chtějí pokračovat ve výuce na naší škole a chtějí jej nadále vyučovat doma. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Lenka Strnadová
Dobrý den,
Z Vašeho dotazu nejsem schopen bohužel identifikovat, jedná-li se o žáka s diagnostikovaným mentálním defektem a stupeň podpůrných opatření se tedy vztahuje k nim. Vezmu to tedy obecněji a postupně:
1. Opakování prvního i druhého ročníku je možné pouze, pokud by druhé opakování na prvním stupni posvětil odborný lékař. Cituji školský zákon §52 ods.6: Žák, který plní povinnou školní docházku, opakuje ročník, pokud na konci druhého pololetí neprospěl nebo nemohl být hodnocen. To neplatí o žákovi, který na daném stupni základní školy již jednou ročník opakoval. Ředitel školy může povolit žákovi na žádost jeho zákonného zástupce a na základě doporučujícího vyjádření odborného lékaře opakování ročníku z vážných zdravotních důvodů, a to bez ohledu na to, zda žák na daném stupni již opakoval ročník.
2. Je třeba identifikovat důvod, proč jeho znalosti nesplňovaly očekávané výstupy (v této chvíli doporučené školským poradenským zařízením (ŠPZ) v IVP. Pokud jste si sami stanovili jejich úroveň, není to dobře). Z toho mála co jste psala, to může být neadekvátním domácím vzděláváním, nebo mentálním hendikepem. V prvním případě může ředitel školy ukončit individuální vzdělávání z důvodu neprospěchu (§41 školského zákona). V případě druhém pak je nasnadě úzká spolupráce se ŠPZ včetně zvážení možností jiného plnění povinné školní docházky podle §42 téhož zákona.
3. Studuje student. Dítě je žákem a může jím zůstat, pokud si to rodiče přejí a škola je schopná k tomu vytvořit adekvátní podmínky. Osobně bych v tom neviděl problém, pokud budou rodiče plnit IVP, kooperovat se školou, splní všechny podmínky dané zákonem, tak ředitel povolí individuální vzdělávání, zařadí dítě do příslušného ročníku a jen ho dozírá. Výuka takového žáka probíhá podle ŠVP ZV – IVP což bude mít také napsáno na vysvědčení…..
Pokud jste na své otázky nalezla odpověď, jsem rád, protože informací k jejich zpracování jste mi poskytla málo. V případě že nenalezla, je mi to líto, ale můžete klidně rozšířit informace mejlem, případně neváhejte zavolat.
S pozdravem
Roman Stružinský – ředitel
Speciální základní škola, Speciální mateřská škola
a Praktická škola Děčín, příspěvková organizace
tel: 412544321; 773032890
mám následující dotaz. Od září budeme mít v prvních dvou třídách vždy po dvou dětech s asistencí. Do každé třídy máme z personálních důvodů vždy jednu asistentku. Zajímalo by mě, jestli bude mít asistenta např. navýšen úvazek. Každé dítě má napsáno 20 hodin týdně. A ještě by mě zajímalo, jak musí být doporučení rozdílné. Přestože jsem paní psycholožku žádala, aby pro druhé dítě napsala sdíleného asistenta, tak mi přišlo doporučení jako na dítě, na které žádáme asistenta.Obávám se ČŠI, aby po nás nechtěla dva asistenty. Děkuji Jana Tonarová, výchovný poradce ZŠ Klecany
Dobrý den.
Je to vyloženě otázka individuálních potřeb. Pokud asistenta potřebuje každé z dětí, není důvod mu ho neposkytnout.
Pokud ovšem nemůžete, nebo necítíte potřebu asistenta poskytnout, je na vás, abyste doporučení konzultovali se školským poradenským zařízením, které by vám mělo vyhovět a formálně přepsat na asistenta sdíleného. Navýšení úvazku však neočekávejte. Jeho velikost se řídí max. počtem hodin, které dítě ve škole stráví a to v poměru 1:9 (nepřímá:přímá).
Roman Stružinský
Dobrý den,
Tak k PLPP. Plán pedagogické podpory (PLPP) jako první stupeň podpůrných opatření (PO) zpracovává škola, nepostačuje-li samotné zohlednění individuálních vzdělávacích potřeb žáka. S PLPP je seznámen zákonný zástupce a všichni učitelé. Obsahuje popis obtíží žáka, stanovení cílů podpory a způsobů vyhodnocování naplňování plánu. Škola vyhodnocuje naplňování cílů PLPP nejpozději po 3 měsících od zahájení poskytování PO.
Tolik NUV a teď za mě. Sestavíte-li žákovi PLPP, realizací kompenzujete jeho selhávání, není intervence ŠPZ nutná. Ta nastupuje v případě vyhodnocení neúspěšnosti, tedy ve chvíli kdy PLPP nefunguje. Pak ho pomůže upravit a jeho úspěšnost hodnotí ve spolupráci se školou (fakticky stačí konzultace, nebo dá termín k vyšetření a zjistí příčiny neúspěchu nastaví další stupně PO).
Osobně doporučuji o všem vést záznam. (Chraňte sami sebe). Pokud potřebujete něco dovysvětlit, klidně mi zavolejte.
S pozdravem
Roman Stružinský 773032890
Dobrý den, otázka je bohužel velmi obecná. K relevantní odpovědi bych potřeboval znát ještě celou řadu detailů. Pokud je to možné nabízím konzultaci (osobní či telefonickou).
Nicméně v obecné rovině:
Podpůrná opatření 3. stupně běžně, předpokládají diagnózu LMP a tedy indikaci pro vřazení žáka do školy zřízené podle §16 odst. 9. Pokud žák zmíněnou školu navštěvuje, jedná se o přestup ze školy do školy a neliší-li se nijak zásadně ŠVP (akceptace minimálních výstupů), není důvod ani zásadním způsobem upravovat IVP.
Pokud se jedná o přestup mezi školami „hlavního vzdělávacího proudu“, opět záleží na shodnosti ŠVP. Obecně platí, že IVP sestavuje třídní učitel ve spolupráci se ŠPZ.
Můžou však nastat ještě dvě situace a to přestup z běžné školy na speciální, či ze speciální na běžnou. Pak je problém výrazně složitější zejména s ohledem na stav zpracování ŠVP (některé speciálky mají – (nemusí být IVP) a některé ještě ne – (pak má IVP každý žák na 1. stupni))
Výsledky šetření jsou však platné. Ovšem může se lišit, a pravděpodobně směrem ke konkrétní škole i bude, doporučení PO ŠPZ.
Všechny podrobnosti se asi nedají vysvětlit touto cestou a bylo by nejlepší se spojit.
Roman Stružinský – ředitel
Speciální základní škola, Speciální mateřská škola
a Praktická škola Děčín, příspěvková organizace
e-mail: struzinsky@specdcbynov.cz
tel: 412544321; 773032890
www.specdcbynov.cz
Dobrý den paní Jedličková,
počet dětí ve třídě závisí právě na stupni postižení. Budete tedy muset sčítat a kombinovat v souladu s platným zněním vyhlášky č.48/2005 Sb. Tav §4 říká:
Nejvyšší počet žáků ve třídě je 30. Nejvyšší počet žáků podle věty první se snižuje o 2 za každého žáka s přiznaným podpůrným opatřením čtvrtého a pátého stupně vzdělávajícího se ve třídě; to platí i v případě žáka s přiznaným podpůrným opatřením třetího stupně z důvodu mentálního postižení. Nejvyšší počet žáků podle věty první se dále snižuje o 1 za každého žáka s přiznaným podpůrným opatřením třetího stupně, který není uvedený ve větě druhé. Postupem podle věty druhé a třetí lze snížit nejvyšší počet žáků ve třídě nejvýše o 5. Snížení nejvyššího počtu žáků ve třídě podle věty druhé a třetí se neuplatní u školy, které v jeho uplatnění brání plnění povinnosti přednostního přijetí žáka podle § 36 odst. 7 školského zákona nebo dojde-li ke změně stupně podpůrného opatření u žáka zařazeného ve třídě v průběhu školního roku.
Počet žáků ve třídě zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona se řídí právním předpisem upravujícím vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Do průměrného počtu žáků na třídu podle odstavců 1 až 4 se tyto třídy nezapočítávají.
Tím jsem plynule přešel k druhé části dotazu. Tam je úprava vyhláškou č. 27/20016 Sb. konkrétně jejím §25:
Třída, oddělení a studijní skupina zřízená podle § 16 odst. 9 zákona má nejméně 6 a nejvíce 14 žáků s přihlédnutím k věku a speciálním vzdělávacím potřebám žáků. Pokud z doporučení školského poradenského zařízení vyplývá, že by počet žáků podle věty první nepostačoval k naplňování jejich vzdělávacích možností a k uplatnění jejich práva na vzdělávání, má třída, oddělení a studijní skupina nejméně 4 a nejvíce 6 žáků.
Při odborném výcviku ve střední škole zřízené podle § 16 odst. 9 zákona a ve třídě zřízené podle § 16 odst. 9 zákona se skupiny naplňují do počtu stanoveného nařízením vlády upravujícím soustavu oborů vzdělání 3), nejvýše však do počtu 7 žáků. Při ostatních součástech praktického vyučování se skupina naplňuje do počtu 7 žáků.
Tak jsem Vám snad pomohl v orientaci. Pokud máte pocit, že by bylo potřeba cokoli upřesnit nebo dovysvětlit, neváhejte se na mě obrátit, tel.: 773032890
S pozdravem
Roman Stružinský